sâmbătă, iunie 14, 2025
19.1 C
Paşcani
Login

A fost lansată licitația pentru construirea unei unități de îngrijiri paliative pentru copii

Spitalul de Copii „Sf. Maria” a estimat o sumă de 16 milioane lei pentru construirea unei secții de îngrijiri paliative pediatrică. Același spital are în desfășurare o altă licitație în această perioadă: construirea unui nou ambulatoriu.

Noua secție va fi amenajată pe str. Ornescu, în zona Maternității „Elena Doamna” pe un teren cu o suprafață de 1.600 mp. Clădirea existentă va fi demolată parțial și extinsă astfel încât să rezultă un imobil în regim cu parter și 2 etaje. Constructorii interesați pot depune oferte până pe 14 august.

Unitatea va avea 26 de paturi. „Scopul îngrijirii paliative pediatrice este de a îmbunătăți calitatea vieții pacienților copii și tineri și a familiilor acestora, atunci când se confruntă cu boli cronice grave, cu speranță de viață limitată, sau care fac improbabilă supraviețuirea copilului până la vârsta de adult”, arată conducerea spitalului în documentația care stă la bază achiziției serviciilor de proiectare și execuție a lucrărilor.

Continuarea pe Ziarul de Iasi

Recomandări