Un bărbat din Hărmăneşti a încercat să se spânzure. A fost găsit în ultima clipă de către un vecin care i-a tăiat frânghia. Medicii sunt rezervaţi în privinţa şanselor de supravieţuire.
Un bărbat din comuna Hărmăneşti a încercat să-şi pună capăt zilelor, prin spânzurare. Ca să aibă curaj, bărbatul în vârstă de 60 ani, a consumat alcool. La un moment dat, unul dintre vecini a venit în vizită şi l-a găsit atârnând de un copac din curte. Acesta i-a tăiat imediat funia şi a cerut ajutor la numărul de urgenţă 112.
Bărbatul a fost transportat la Spitalul Sf. Spiridon din Iaşi, în stare foarte gravă. Medicii sunt rezervaţi în privinţa şanselor de supravieţuire.
„Pacientul a ajuns la spital în comă hipoxică. La scurt timp, a făcut un stop cardiovascular şi a fost resuscitat. În urma manevrelor de resuscitare, pacientul şi-a revenit, dar starea de sănătate rămâne gravă. Este internat la Secţia de Anestezie şi Terapie Intensivă de la Clinica ORL, cu un prognostic rezervat”, a declarat dr. Gabriel Perianu de la Spitalul Sf. Spiridon din Iaşi.
Bărbatul locuieşte de câţiva ani singur.