Incident care se putea termina tragic în comuna Vânători. Un tânăr de 16 ani a fost muşcat de faţă de un porc mistreţ şi a ajuns la spital.
Incidentul s-ar fi petrecut duminică, 5 ianuarie, în timpul unei vânători. Potrivit declaraţiilor reprezentanţilor Unităţii de Primire Urgenţe a Spitalului Clinic „Sfântul Spiridon“, tânărul s-ar fi prezentat iniţial la Spitalul de Urgenţe Paşcani, unde medicii i-ar fi făcut o intervenţie minimă de reparare chirurgicală şi de unde a primit trimitere către Spitalul de Boli Infecţioase „Sfânta Parascheva“.
„Băiatul a fost muşcat de faţă de un porc mistreţ în cursul unui episod de vânătoare. În prezent este internat. Luăm toate măsurile care se impun pentru a profilactiza rabia. Aşa cum se ştie, rabia este o urgenţă. De rabie sau de turbare, cum este cunoscută această boală în rândul populaţiei, se moare încă pentru că nu există tratament. Prevenţia imediat după ce s-a produs muşcătura cu risc este absolute necesară“, a declarat Carmen Dorobăţ, managerul Spitalului de Boli Infecţioase „Sfânta Parascheva“ din Iaşi.