Un bărbat în vârstă de 54 de ani a fost arestat preventiv de judecătorii din Hârlău. Cetățeanul a fost prins în trafic, fără permis de conducere și băut.
„La data de 26 mai a.c., polițiștii din cadrul Poliției Orașului Hârlău au reținut, pentru 24 de ore, un bărbat, de 54 de ani, din comuna Belcești, bănuit de comiterea infracțiunilor de punerea în circulație sau conducerea unui vehicul neîmatriculat, conducerea unui autovehicul fără permis de conducere şi conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.
Din cercetările efectuate până în prezent, s-a constatat faptul că la data de 21 mai a.c., acesta ar fi condus, în comuna Scobinți, un moped neînregistrat, fără a deține permis de conducere.
De asemenea, în urma testării bărbatului cu aparatul alcooltest, a rezultat o valoare de 0,86 mg/l pur în aerul expirat, fapt pentru care a fost condus la o unitate medicală, unde i-au fost prelevate mostre biologice de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
La data de 27 mai a.c., bărbatul bănuit de comiterea faptelor a fost prezentat, cu propuneri legale, Parchetului de pe lângă Judecătoria Hârlău și Judecătoriei Hârlău, instanță care a dispus arestarea preventivă a acestuia, pentru 30 de zile” transmite IPJ Iași.