Ziua internaţională împotriva traficului şi consumului ilicit de droguri este marcată în fiecare an, în data de 26 iunie. În acest context, Centrul de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog Iasi a organizat o serie de activităţi de informare. Totodata a fost lansat si un mesaj pentru tinerii liceeni pentru perioada vacantei de vara, cand tentatiile sunt foarte mari.
„Tulburările legate de consumul de droguri pot fi prevenite şi tratate” a fost tema activitatii si a dezbaterii ce a avut loc la sediul din Iasi. Asa a fost marcata ziua de astazi, de 26 iunie unde la nivel mondial se militeaza impotriva consumului de droguri.
Comisarul sef, Romica Ichim transmite si un mesaj elevilor, cei mai predispusi la incercarea de substante interzice, mai ales ca acum a inceput perioada de vacanta. Tinerii trebuie sa fie atenti la anturaj, la ce bauturi consuma si sa aiba o limita si mai ales sa nu incerce nici un fel de substanta, din curiozitate.
Statisticile arată că aproximativ 600.000 tineri cu vârsta 15-34 ani au consumat cel puţin o dată în viaţă un drog ilicit, în timp ce, peste 300 dintre aceştia au decedat în ultimii 10 ani din cauza consumului de droguri. www.bittv.info

