sâmbătă, iulie 26, 2025
33.6 C
Paşcani
Login

Ministrul Sănătăţii anunţă controale în spitale. Mâncarea servită pacienţilor, în vizorul autorităţilor

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, anunţă controale în spitalele din România, începând de săptămâna viitoare, după ce a primit peste 200 de sesizări despre calitatea mâncării servite pacienţilor. Unele meniuri arată impecabil, altele, „din păcate, reflectă dispreţul faţă de oameni”, spune ministrul. Rezultatele verificărilor vor fi făcute publice.

„Respectul în spitale nu e o opţiune. E o obligaţie. Cine nu înţelege asta, pleacă! Am fost recent într-un spital public din România, unde am văzut ce înseamnă respectul faţă de pacient. Am văzut mâncare gătită corect, curăţenie, atitudine demnă, performanţă medicală. Şi da – am văzut somon cu broccoli în farfuriile pacienţilor. Am spus atunci că SE POATE. Iar echipa de acolo a demonstrat zi de zi că nu a fost o întâmplare: postează public, zilnic, fotografii cu meniurile, pentru toată lumea. Asta înseamnă transparenţă şi asumare”, a scris, vineri seară, pe Facebook, ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete.

Rogobete combate vocile care au susţinut că vizita a fost aranjată şi că meniul a fost schimbat.

„Între timp, am primit peste 200 de sesizări prin formularul online lansat de Ministerul Sănătăţii, cu imagini trimise de pacienţi. Unele arată impecabil – dovadă că există spitale care funcţionează aşa cum trebuie. Altele, din păcate, arată exact cât dispreţ există, în unele locuri, faţă de oameni”, a mai transmis ministrul Sănătății.

Continuarea pe Observator

Recomandări