luni, septembrie 8, 2025
21 C
Paşcani
Login

Noaptea Muzeelor la sate, la Todirești – VIDEO

Sâmbătă seara, comuna Todirești a găzduit o ediție aparte a evenimentului „Noaptea Muzeelor la sate”, prilej de redescoperire a tradițiilor și a istoriei locale.

Programul a debutat într-un mod autentic, cu interpretarea imnului satului Todirești de către copii îmbrăcați în costume populare, moment care a adus în prim-plan mândria și identitatea comunității.

Tema evenimentului de anul acesta a fost prezentarea comunei. Am încercat să arătăm celor prezenți frumusețea locurilor și bogăția tradițiilor noastre”, a explicat Dănuț Gârbia, proprietarul muzeului din localitate.

Seara a continuat cu un spectacol folcloric susținut de Ansamblul „Flori de Mai” din Todirești, care a încântat publicul cu dansuri și cântece autentice. De asemenea, a fost prezent și Grupul Romanașii, precum și mai multe tinere talente.

Evenimentul de la Todirești s-a desfășurat în paralel cu activități similare organizate în comunele Sirețel, Mircești și Ruginoasa, reunite sub egida programului „Noaptea Muzeelor la sate”. Inițiativa își propune să aducă patrimoniul rural mai aproape de comunități și să ofere publicului experiențe culturale autentice.

Recomandări