vineri, mai 23, 2025
18 C
Paşcani
Login

O nouă avarie la apă. Conducta de la Gâștești a fost spartă de unul dintre constructorii care lucrează la autostradă – VIDEO

O nouă avarie la apă. Vineri, 23 mai, după amiază, conducta de la ieșirea din Gâștești spre Pașcani a fost spartă de unul dintre constructorii care lucrează la autostradă, conform precizărilor reprezentanților Apavital.

Imagini cu apa care țâșnea cu presiune pe stradă au fost publicate pe mai multe conturi de Facebook.

COMUNICAT APAVITAL

Furnizarea apei potabile este întreruptă în Municipiul Pașcani (parțial) și suburbiile Boșteni și Sodomeni pentru remedierea unei avarii
În vederea remedierii unei avarii apărută în zona Gâștești la una din conductele de distribuție a apei, provocată de o firmă constructoare, implicată în desfășurarea lucrărilor la Autostrada A7 Ploiești – Pașcani, APAVITAL S.A. se află în neplăcuta situație de a nu furniza apă potabilă în cursul zilei de 23 mai 2025, până la ora estimată 24, către utilizatorii domiciliați în Municipiul Pașcani (parțial) și suburbiile Boșteni și Sodomeni.

În acest moment nu este cunoscută natura și amploarea avariei, astfel încât nu poate fi realizată decât o estimare aproximativă a perioadei de timp necesare până la reluarea furnizării apei. Odată cu demararea lucrărilor de remediere a avariei, dar și pe parcursul intervenției, vom actualiza datele și informațiile privitoare la intervalul de timp necesar pentru reluarea furnizării apei. Orice evoluție și modificare ulterioară a situației vor fi aduse la cunoștința utilizatorilor, prin actualizarea informațiilor din prezentul comunicat.

La reluarea furnizării, există posibilitatea ca apa să înregistreze valori mai mari ale parametrului turbiditate, situație în care robinetul trebuie lăsat deschis timp de câteva minute, pentru ca apa să revină la caracteristicile normale de potabilitate. Dacă situația persistă, sunați la APAVITAL S.A., iar o echipă de lucru specializată se va deplasa în zonă pentru a soluționa problema sesizată.

Pentru informații suplimentare și sesizări, utilizatorii pot suna la Centrul de contact APAVITAL S.A., telefon 0232.969.

Recomandări