luni, mai 12, 2025
14.9 C
Paşcani
Login

Pensioanrii s-au întâlnit cu polițiștii, la Târgu Frumos

La data de 15 mai a.c., poliţiştii de proximitate din cadrul Poliţiei oraş Tg. Frumos, au organizat o întâlnire cu locatarii din cadrul Asociaţiilor de Proprietari nr. 1 – Petru Rareş din oraşul Tg. Frumos.

Întâlnireaa avut loc la sediul asociaţiei de proprietari şi în perimetrul acesteia, avânt ca scop asigurarea unui climat de siguranţă civică şi cunoaşterea problemelor de interes cetăţenesc.

În cadrul întâlnirii s-a discutat despre stabilirea unui program de păstrare a liniştii în casa scării, fiind prelucrat art. 2, pct. 26 din Legea nr. 61/1991-R, prezenţa patrulelor de poliţie în zonele dosnice din spatele blocurilor, luându-se măsura întocmirii unor noi cărţi de imobil, acolo unde nu există.

Locatarii au fost instruiţi cu privire la: sesizarea la numărul unic de urgenţă 112 a faptelor penale sau contravenționale, asigurarea pazeibunurilor proprii, cât şi a celor ce aparţin condomeniului comun, asigurarea boxelor de la subsol cu încuietori corespunzătoare, luându-se măsuri de pregătire anti-infracţională pentru ca persoanele în vârstă să nu fie victimele unor fapte de înşelăciune.

La sediul Asociaţiilor de Proprietari, s-au mediatizat datele de contact a poliţilor de proximitate.

La activitate au participat aproximativde 55 persoane.

Recomandări