back to top
duminică, decembrie 7, 2025
2.1 C
Paşcani
Login

Provocare de 3 milioane de Euro pentru aleşii păşcăneni, ca să rămână în istorie: Reduceţi ajutoarele sociale şi pentru biserici, finanţaţi modernizarea Compartimentului Primiri-Urgente!


Provocare importantă pentru aleşii păşcăneni din partea managerului Spitalului de Urgenţă Paşcani. În şedinţa de îndată desfăşurată astăzi de la ora 09.30 doctorul Costică Panzaru le-a propus primarului şi consilierilor locali să aibă curajul de a finanţa modernizarea Compartimentului de Primiri Urgente, o investiţie necesară şi de viitor pentru comunitatea locală. Pentru asta administraţia locală ar trebui să să se împrumute cu cca 3 milioane de Euro iar decizia trebuie luată imediat, iar dacă presiunea pe bugetul local este prea mare să mai reducă din ajutoarele sociale şi cele acordate bisericilor, pentru sănătate. În schimb, cei care vor aproba acesta investiţie vor rămâne în istoria comunităţii, spune managerul spitalului.

Proiectul pentru modernizarea CPU este estimat la 4,1 milioane de Euro, conform ultimei actualizări. Conducerea unităţii a încercat să obţină o finanţare guvernamentală şi chiar din fonduri europene dar răspunsurile au fost nefavorabile pe motiv că banii vor fi investiţi în spitalele judeţene.
În aceste condiţii singura variantă de finanţare este de la bugetul local în contextul în care spitalul este subordonat municipalităţii din punct de vedere financiar.
Managerul Costică Panzaru susţine că o parte investiţie va fi acoperită din fondurile spitalului: 1 milion de Euro până la sfârşitul acestui an şi aproape încă un milion de Euro pe parcursul derulării investiţiilor. Lucrările ar urma să fie finalizate în 14 luni de zile, dacă va fi asigurată sursa de finanţare. Conform proiectului ar urma să fie construită o nouă clădire pentru CPU, chiar la intrarea în spital, cu trei nivele, care urmează să fie dotată cu aparatură medicală.
Un alt proiect de investiţii este pentru extinderea ambulatoriului cu 17 cabinete medicale, dotate cu echipamentele necesare. Investiţia este estimată la 1,2 milioane de euro. În acest caz conducerea spitalului spera să obţină banii necesari din fonduri europene.
Primarul Dumitru Pantazi a spus că municipalitatea nu are capacitatea de a împrumuta astfel de sume din cauza veniturilor insuficiente la buget dar că va căuta alte surse de finanţare.
Menţionăm că în şedinţa de astăzi consilierii locali au fost convocaţi să voteze două proiecte de hotărâre prin care spitalul păşcănean va putea primi 3,7 milioane de lei. Suma ar urma să fie decontata din fonduri europene pentru investiţiile eligibile făcute în ultimii ani de zile, alături de alte trei spitale din judeţ. Cererile de finanţare vor fi depuse în parteneriat cu administratiile municipale din Paşcani şi Iaşi precum şi cu C.J. Iaşi.

PULSUL ZILEI

Pensionarii ieșeni vor primi tichete sociale de Crăciun. La Pașcani, nu!

În Iași, aproximativ 12.000 pensionari cu pensii sub 1.800 lei vor primi tichete sociale de 100 lei, distribuite de Primărie prin DSP; la Pașcani nu se acordă ajutor de Crăciun.

Pabo-Sports Pașcani a fost redeschis, după modernizare

Veste bună pentru iubitorii de fotbal: terenul sintetic de la Pabo Sports Pașcani s-a redeschis după modernizare și acreditare FIFA. Cupa „Pabo Sports” a inaugurarat noua suprafață, cu 6 echipe, sâmbătă 6 decembrie, ora 11.

PSD Iași încheie campania electorală la Vânători: Bogdan Lupu, un candidat al continuității, al proiectelor și al dialogului cu oamenii

Candidatul PSD Bogdan Lupu și echipa sa au prezentat proiecte pentru drumuri, servicii, siguranță și educație în Vânători, iar PSD Iași îl susține; duminică îndeamnă la vot pentru continuitate și dezvoltare.

„Pușculița” de 500.000 de lei care nu poate fi cheltuită

Conform Curții de Conturi, Primăria Pașcani are aproape 500.000 lei în conturi din chirii, plătite de o firmă pentru un chioșc în fața gării; contract expirat, ocupare fără contract, iar banii nu pot fi cheltuiți.

Mitingul împotriva scumpirilor nu a fost avizat

Miting împotriva scumpirilor la carburanți și utilități în Pașcani nu a primit aviz; 15-22 decembrie, 08:00-20:00. Motiv: ziua necunoscută și strada aglomerată. Recomandat: esplanadă sau fața primăriei; nemulțumire majoră: creșterea apei cu 15% în 2026.

Creșa și Grădinița PP2 ar urma să fie redeschise

Recepția lucrărilor la Grădinița nr. 2 și Creșa Pașcani este aproape finalizată; urmează avize ISU și redeschiderea, posibil începutul anului viitor. Costul total a ajuns la 8,8 milioane lei; finalizarea în 2024.

Filme cu intrarea gratuită la Casa de Cultură Pașcani

Surpriză pentru copiii pășcăneni: film gratuit la Casa Municipală de Cultură, sâmbătă 6 decembrie, ora 11, „The Star – story of the first Christmas”. Posibile alte vizionări gratuite până la sfârșitul anului, anunțuri ulterioare.

Cartier de locuințe la intrarea în Pașcani?

La intrarea în Pașcani dinspre Moțca, terenul din spatele fostului sediu PSA ar putea găzdui un nou cartier, cu licitație posibilă; va exista și o grădiniță, iar proiectul ANL nu este confirmat.

Licitații pentru spațiile neocupate din hala Vale

Administrația locală din Pașcani organizează o licitație pentru ocuparea modulelor comerciale libere din hala renovată a Pieței Vale. Rămân 13 spații din peste 40; procedurile încep săptămâna viitoare, anunțul edilului.

Liceul Tehnologic Mihai Busuioc Pașcani: Erasmus+ Malaga – O experiență care transformă, inspiră și deschide drumuri noi

Participarea elevilor de la Liceul Tehnologic ,,Mihai Busuioc” din Pașcani, domeniul frizeriei și coafurii la mobilitatea Erasmus+ din Malaga a reprezentat o experiență complexă, plină de învățare, descoperire și dezvoltare personală. Timp de trei săptămâni, aceștia au trăit într-un...

Niciun articol afișat