Şedinţa cu scântei la Mirosloveşti. Noul legislativ local s-a întrunit astăzi pentru validarea consilierilor locali, a primarului şi viceprimarului însă rivalitatea politică şi-a făcut prezenta şi lucrurile au degenerat.
La începutul şedinţei lucrurile păreau să se desfăşoare în mod firesc după ordinea de zi şi s-au validat consilierii pentru următorii patru ani şi edilul Constantin Cojocaru.
După depunerea jurământului noilor aleşi locali s-a trecut la propuneri pentru viceprimar, moment în care lucrurile au degenerat. Consilierii UNPR au propus un candidat pentru această funcţie în persoană profesorului Liviu Matei, iar PSD ul l-a propus pe fostul edil Ionuţ Gospodaru.
Cel din urmă nu a dorit însă să intre în cursa pentru această funcţie şi s-a retras.
După votul secret al noilor consilieri locali rezultatul a fost de 6 voturi pentru Liviu Matei şi 6 împotriva acestuia.
Noul edil Constantin Cojocaru şi secretarul instituţiei a propus reluarea votului, dar consilierii PSD în frunte cu preşedintele şedinţei de astăzi Ioan Pârlea au părăsit sala de şedinţă.
Noul legislativ se va întâlni mâine la ora 9.00 în şedinţă extraordinară moment în care urmează să se aleagă viceprimarul şi să se constituie comisiile de specialitate.
Menţionăm că din legislativul local au comunei Mirosloveşti fac parte 13 consilieri, şase UNPR, şase PSD şi unu PNL.