Traficul rutier tot mai aglomerat și numărul mare de mașini din Pașcani obligă administrația locală să adopte noi măsuri de ajustare. Comisia locală de organizare a circulației a pus în discuție câteva solicitări, unele primite de la cetățeni și o adresă de la Poliția Rutieră Iași.
Membrii comisiei au stabilit ca, în zona sensului giratoriu de la Dedeman, pe sensul de mers spre intersecția cu strada Moldovei, să fie permisă staționarea mașinilor în locuri care urmează să fie amenajate pentru parcări.
De asemenea, în apropierea intersecției dintre strada Mihai Eminescu și strada Ceferiștilor, un capăt de stradă dintre blocuri ar urma să fie amenajat pentru circulația cu sens unic.
În același context, s-a discutat și despre traficul rutier cu probleme de pe strada 1 Decembrie 1918. Pentru că unii șoferi s-au obișnuit să parcheze mașinile pe trotuare, comisia a stabilit ca trotuarele să fie protejate cu piloni pentru a fi disponibile doar pentru pietoni. Măsura va fi luată pe tronsonul de la intersecția cu panta Mărzăsca, până în zona Poliției Municipale.
Președintele comisiei, Claudiu Bodoașcă, a spus că pe străzile care urmează să fie modernizate vor fi amenajate și trotuare. Poliția Rutieră a cerut luarea unor măsuri urgente pentru desfășurarea traficului pietonal și rutier în deplină siguranță.
Menționăm că în același context s-a discutat și despre problemele din trafic din cauza gropilor din asfalt, unele dintre ele din cauza traficului greu, altele în urma lucrărilor la rețelele de utilități.
Reprezentanții administrației locale au spus că urmează să fie făcute lucrări de reparații. Menționăm că la Pașcani, în acest an, nu va fi asfaltată nicio stradă pe motiv că nu ar fi bani la bugetul local.
De asemenea, reparațiile se fac foarte greu, deoarece Primăria ar avea la dispoziție puțini muncitori.