back to top
duminică, decembrie 7, 2025
1.6 C
Paşcani
Login

Tineri amendați după ce s-au plimbat prin Cristești în căruță, cu muzica dată la maxim

Cinci tineri din Valea Seaca au fost amendati in week-end-ul care a trecut de oamenii legii, pentru ca nu au respectat masurile impuse de starea de urgenta. Acestia au fost vazuti de un echipaj de politie, in timp ce mergeau cu o caruta prin localitatea Cristesti, cu muzica data la maxim la o boxa portabila.

Cinci tineri în căruţă, cu muzica dată la maxim

Noaptea de sâmbătă spre duminică , ora 3.00. Poliţiştii împreună cu un echipaj de jandarmi aflaţi în patrulare pe DN2, pe raza comunei Cristeşi, judeţul Iaşi se uitau nedumeriţi unul la altul şi se întrebau dacă n-au cumva, din cauza oboselii, halucinaţii auditive. Se auzea, din ce în ce mai clar şi mai tare, un sunet de manele. Intrigaţi de-a dreptul, s-au deplasat spre locul de unde se răspândea muzica. Au ajuns acolo în câteva minute şi au rămas consternaţi de peisajul ivit în faţa ochilor. Cinci tineri, de loc din Valea Seacă, aflaţi în stare euforică, se trăgeau cu căruţă, rulând sinuos, în zig-zag. În vehicul mai era şi o boxă muzicală cu volumul dat la maxim.
Poliţiştii au reacţionat prompt, i-au legitimat pe petrecăreţi şi i-au luat la întrebări. Scopul, motivul şi urgenţa deplasării. Au răspuns în cor, că merg la arat într-un sat învecinat, că au băut şi au pus muzică pentru a le trece plictiseala. Singurul treaz era căruţaşul. Degeaba, nu i-a folosit la nimic. Oamenii legii le-au dat amenda maximă pentru încălcarea restricţiilor impuse de starea de urgenţă.

Ps: au recunoscut că merg la un grătar” se arata intr-o postare pe pagina de Facebook Atentie Politia Iasi.

PULSUL ZILEI

Pensionarii ieșeni vor primi tichete sociale de Crăciun. La Pașcani, nu!

În iarna aceasta, circa 12.000 de pensionari ieșeni cu pensii sub 1.800 lei vor primi tichete sociale de 100 lei, distribuite de Primăria Iași. La Pașcani nu se acordă ajutor de Crăciun.

Pabo-Sports Pașcani a fost redeschis, după modernizare

Veste bună pentru iubitorii de fotbal: terenul sintetic de la Pabo Sports Pașcani s-a redeschis după modernizare și acreditare FIFA. Cupa „Pabo Sports” a inaugurarat noua suprafață, cu 6 echipe, sâmbătă 6 decembrie, ora 11.

PSD Iași încheie campania electorală la Vânători: Bogdan Lupu, un candidat al continuității, al proiectelor și al dialogului cu oamenii

Candidatul PSD Bogdan Lupu și echipa sa au prezentat proiecte pentru drumuri, servicii, siguranță și educație în Vânători, iar PSD Iași îl susține; duminică îndeamnă la vot pentru continuitate și dezvoltare.

„Pușculița” de 500.000 de lei care nu poate fi cheltuită

Conform Curții de Conturi, Primăria Pașcani are aproape 500.000 lei în conturi din chirii, plătite de o firmă pentru un chioșc în fața gării; contract expirat, ocupare fără contract, iar banii nu pot fi cheltuiți.

Mitingul împotriva scumpirilor nu a fost avizat

Miting împotriva scumpirilor la carburanți și utilități în Pașcani nu a primit aviz; 15-22 decembrie, 08:00-20:00. Motiv: ziua necunoscută și strada aglomerată. Recomandat: esplanadă sau fața primăriei; nemulțumire majoră: creșterea apei cu 15% în 2026.

Creșa și Grădinița PP2 ar urma să fie redeschise

Recepția lucrărilor la Grădinița nr. 2 și Creșa Pașcani este aproape finalizată; urmează avize ISU și redeschiderea, posibil începutul anului viitor. Costul total a ajuns la 8,8 milioane lei; finalizarea în 2024.

Filme cu intrarea gratuită la Casa de Cultură Pașcani

Surpriză pentru copiii pășcăneni: film gratuit la Casa Municipală de Cultură, sâmbătă 6 decembrie, ora 11, „The Star – story of the first Christmas”. Posibile alte vizionări gratuite până la sfârșitul anului, anunțuri ulterioare.

Cartier de locuințe la intrarea în Pașcani?

La intrarea în Pașcani dinspre Moțca, terenul din spatele fostului sediu PSA ar putea găzdui un nou cartier, cu licitație posibilă; va exista și o grădiniță, iar proiectul ANL nu este confirmat.

Licitații pentru spațiile neocupate din hala Vale

Administrația locală din Pașcani organizează o licitație pentru ocuparea modulelor comerciale libere din hala renovată a Pieței Vale. Rămân 13 spații din peste 40; procedurile încep săptămâna viitoare, anunțul edilului.

Liceul Tehnologic Mihai Busuioc Pașcani: Erasmus+ Malaga – O experiență care transformă, inspiră și deschide drumuri noi

Participarea elevilor de la Liceul Tehnologic ,,Mihai Busuioc” din Pașcani, domeniul frizeriei și coafurii la mobilitatea Erasmus+ din Malaga a reprezentat o experiență complexă, plină de învățare, descoperire și dezvoltare personală. Timp de trei săptămâni, aceștia au trăit într-un...

Niciun articol afișat