ANAF încearcă să „recruteze” inspectori dintre noi. Se bazează probabil pe faptul că românii nemulţumiţi sunt, de obicei, vocali şi speră că aplicaţia iBon va descoperi evaziunea. Practic, oricine va putea verifica dacă bonul primit de la comerciant este real şi înregistrat la ANAF. Suntem încurajaţi să reclamăm atunci când observăm vreo neregulă.
Ne anunță chiar inspectorii instituției, care lansează o aplicație – iBon, o aplicație care există deja sub diverse forme și în alte state precum Grecia, Germania sau Serbia și prin care veți putea verifica dacă bonul fiscal pe care l-ați primit este unul corect și nu unul fals.
Vor fi trei opțiuni, mai exact: fie faceți în timp real o fotografie, fie încărcați una deja existentă în telefonul dumneavoastră sau faceți pur și simplu o sesizare pentru faptul că nu ați primit dovada plății atunci când ați plătit pentru bunul sau serviciul respectiv.
