Cancerul de sân continuă să fie cea mai frecventă afecțiune oncologică în rândul femeilor și una dintre principalele cauze de mortalitate la nivel mondial.
În Romania cele mai multe femei diagnosticate cu această afecțiune ajung la medic în stadii avansate, arată un nou studiul.
Cercetarea coordonată de Prof. Dr. Alexandru Blidaru, atrage atenția asupra nivelului extrem de scăzut al utilizării mamografiei pentru depistarea precoce a bolii și asupra nevoii urgente de implementare a unui program național de screening organizat.
Rezultatele studiului
Studiul a fost desfășurat în perioada iunie–decembrie 2025 în patru centre medicale din București — Institutul Oncologic Prof. Dr. Alexandru Trestioreanu, Spitalul Medicover Pipera, Clinica Profmedica și Clinica CIB Medical — și a analizat 2.500 de femei cu vârste între 40 și 90 de ani diagnosticate cu neoplasm mamar.
Rezultatele sunt îngrijorătoare:
- 76% dintre paciente nu au efectuat de-a lungul vieții nicio mamografie înainte de diagnostic,
- dintre cele care au făcut cel puțin o investigație, 85% aveau ultima mamografie realizată cu mai mult de 4 ani în urmă.
Studiul atestă lipsa controalelor mamografice regulate indiferent de vârstă, nivel de educație sau mediul de proveniență, urban ori rural.
Proporția persoanelor care nu au efectuat niciodată o mamografie este mai mare în rândul femeilor cu educație superioară, din mediul urban.
„Lipsa controalelor periodice face că în multe cazuri de cancer mamar, boala să fie diagnosticată târziu, abia după apariția semnelor și simptomelor, reducând șansele unui tratament eficient și ale unei supraviețuiri îndelungate. Este un lucru demonstrat că efectuarea periodică (1-2 ani) a mamografiei la toate femeile după 40-45 de ani, adică a screeningul mamografic, depistează devreme boala și reduce mortalitatea prin cancer mamar.”, a declarat Prof. Dr. Alexandru Blidaru, Președintele Societății Române de Chirurgie a Sânului și Oncologie.
„Știam încă de la început că diagnosticul precoce al cancerului mamar reprezintă o problemă majoră în România, însă pe parcursul studiului am realizat că dimensiunea reală a fenomenului este considerabil mai gravă decât anticipam”, a declarat Dr. Maria-Teodora Popa, Institutul Oncologic „Prof. Dr. Alexandru Trestioreanu”.
