back to top
vineri, decembrie 5, 2025
8.3 C
Paşcani
Login

Conferința „Timp, durată și eternitate” la Casa de Cultură Pașcani, pe 30 martie

Duminică, 30 martie, de la ora 17:00, în sala Arcadia a Casei de Cultură „Mihail Sadoveanu” din Pașcani, va avea loc conferința intitulată „Timp, durată și eternitate”. Evenimentul își propune să aducă în prim-plan reflecții asupra timpului dintr-o perspectivă filosofică și spirituală.

Invitatul special al conferinței este prof. univ. dr. Nicu Gavriluță, cadru didactic la Facultatea de Filosofie și Științe Social-Politice din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași. Profesorul Gavriluță este cunoscut pentru cercetările sale în domeniul sociologiei religiilor, antropologiei culturale și filosofiei, fiind autorul mai multor lucrări de referință.

Evenimentul va fi moderat de pr. prof. dr. Ioan Leonardo Atudorei, de la Biserica Înălțarea Domnului, care va facilita discuția despre relația dintre timp, existență și spiritualitate.

Conferința este deschisă publicului larg, fiind o oportunitate de aprofundare a unor teme fundamentale despre percepția timpului, relația dintre trecut, prezent și viitor, dar și despre ideea de eternitate.

Intrarea este liberă, iar organizatorii îi invită pe toți cei interesați să participe.

 

PULSUL ZILEI

Deputatul Sorin Năcuță: Despre manipulările PSD Iași și adevărul privind intervenția pe DJ 208I

PSD Iași a lansat acuzații nefondate privind intervenția pe DJ 208I, cerută de CJ Iași; intervenția a fost legală și necesară pentru siguranța rutieră; declarațiile lui Cojocaru sunt neîntemeiate.

Prețul gazelor plătit de populație va crește cu circa 5% de la 1 aprilie 2026

Conform lui Laurențiu Urluescu (AFEER), liberalizarea de la 1 aprilie 2026 ar putea crește prețul final al gazelor pentru clienții casnici cu aproximativ 5%, deoarece piața (~170–185 lei/MWh) depășește plafonul de 120 lei/MWh.

Bani din bugetul local pentru Târgul de Crăciun și festivalul de datini, la Târgu Frumos

Administrația din Târgu Frumos a aprobat 65.000 lei pentru Târgul de Crăciun ediția II și Cerbul, ediția XVI; 34.000 lei pentru artificii; dacă interzise, spectacol luminos. Evenimentul are loc luni, 29 decembrie, ora 10:00.

Tradiția românească, readusă la viață prin dans, la Casa de Cultură Pașcani

Spectacolul 'Șezătoare: [Re]Conectare' la Casa de Cultură din Pașcani a unit tradiția cu timpurile actuale prin dans modern al tinerelor ACS Dance Studio, sub îndrumarea Dana Cojocaru și Andrei Tudose, în cinstea Zilei Naționale, difuzat.

Moș Nicolae a venit mai devreme pentru copiii de la Școala Specială Pașcani. Elevii din două școli din municipiu au fost ajutoarele

Moș Nicolae a venit devreme la Școala Specială Pașcani, ajutat de elevi din Liceul Tehnologic Economic Nicolae Iorga și Colegiul Mihail Sadoveanu, care au dus daruri și au participat la ateliere de olărit și decorațiuni.

ARTIȘTI LA MICROFON – Folclor cu viitor: Leonard și Daria, tinerii care duc tradiția mai departe – VIDEO

De la scene locale la evenimente naționale, Leonard Rotaru și Daria Mihălcuț transformă emoțiile în cântec și tradiția într-o misiune; doi tineri artiști ce iubesc folclorul. Mulțumim Rompak, Atelierul de broderie Cristian și salon Chic.

‼️ Deturnare de fonduri, manipulare și corupere electorală marca PNL. Marius Pintilie, primarul PNL al Pașcaniului

PSD Iași acuză că Marius Pintilie, primar PNL Pașcani, a trimis autogreder pe drumul județean pentru sprijin electoral, folosind fonduri și personalul primăriei; șoferul prins; plângeri către Poliție și ISC.

Expoziție de fotografie, organizată de Casa de Cultură și Muzeul Municipal, cu datini și obiceiuri de Anul Nou

Expoziția de fotografie Datini și obiceiuri de Anul Nou, organizată de Casa de Cultură în parteneriat cu Muzeul Municipal Pașcani, la sala Arcadia, poate fi vizitată până pe 21 ianuarie 2026.

Senatorul Lucian Rusu: Situația de la Barajul Paltinu este extrem de gravă!

Situația Barajului Paltinu este extrem de gravă: zeci de mii fără apă potabilă; centrala Brazi oprită din cauza lipsei apei tehnologice. Oamenii cer clarificări ministerului Diana Buzoianu privind cauzele, termenele și investițiile 2025–2026.

Salariul minim „cu grade”. Peste 2,2 milioane de angajați ar putea fi plătiți după vechime și nivelul de studii

O nouă inițiativă legislativă propune diferențierea salariului minim după calificare și vechime, susținută de BNS pentru reducerea sărăciei în muncă și stabilizarea pieței, în contextul a peste 2 milioane salariați sub pragul minim.

Niciun articol afișat