Părinții care vor să pună bani deoparte pentru copii pot primi, în anumite condiții, o sumă suplimentară de la stat. Programul „gROwth – Contul individual de economii Junior Centenar” le permite să economisească în numele copilului, iar dacă într-un an calendaristic sunt depuși cel puțin 1.200 de lei, statul acordă o primă de 600 de lei.
Banii rămân în cont până când copilul împlinește 18 ani, iar sumele depuse beneficiază și de o dobândă anuală de 3%, cu excepția primei de 600 de lei, care nu intră în calcul. Părintele nu trebuie să meargă la Trezorerie pentru a deschide contul, fiind deschis automat pe numele copilului la Trezoreria Statului, potrivit informațiilor disponibile pe site-ul Comisiei Naționale de Strategie și Prognoză (CNSP). Asta înseamnă că, dacă o familie are doi copii, fiecare dintre ei are la momentul actual propriul cont Junior Centenar. În fiecare dintre aceste conturi pot fi făcute depuneri. Programul se adresează copiilor cetățeni români care nu au împlinit vârsta de 18 ani.
Cum ajungi la prima de 600 de lei
Pentru alimentarea contului, banii pot fi depuși prin transfer bancar, prin mandat poștal sau în numerar la casieriile Trezoreriei Statului. La efectuarea plății trebuie indicate datele necesare pentru identificarea copilului, astfel încât suma să ajungă în contul său Junior Centenar. Prin urmare, părintele nu trebuie să deschidă un cont nou în fiecare an. Contul există deja, iar acesta poate fi alimentat pe parcursul anilor.
