Organizaţia Salvaţi Copiii cere interzicerea reţelelor sociale în cazul minorilor sub 13 ani. Şi totodată, sancţiuni dure pentru platformele care nu se conformează sau lasă portiţe pentru încălcarea legii. Însă reacţia autorităţilor noastre nu e foarte clară în acest moment. Sunt multe păreri împărţite. O lege zace în Parlament, astfel încât, deocamdată, rezolvarea stă tot în mâinile părinţilor. Şi poate că ar fi bine ca părinţii să înţeleagă de ce specialistii vorbesc despre dependenţă în adevăratul sens al cuvântului, atunci când vine vorba despre copiii cu acces la reţele sociale, şi de ce unii dintre ei ajung chiar la o form sevraj atunci când rămân fără ele. Chiar săptămâna aceasta, o ştire din India a făcut înconjurul lumii, trei surori s-au sinucis după ce părinţii le-au confiscat telefoanele mobile.
„Deocamdată rezolvarea stă tot în mâinile părinților. Și poate că ar fi bine ca părinții să înțeleagă de ce specialiștii vorbesc despre dependență în adevăratul sens al cuvântului atunci când vine vorba despre copii cu acces la rețelele sociale și de ce unii dintre ei chiar ajung la o formă de sevraj atunci când rămân fără ele”, explică profesor universitar dr. Georgeta Pănișoară, psiholog.
Ea atrage atenția că rețelele sociale, și mai ales TikTok, stimulează creierul copiilor prin recompense rapide și plăcere imediată: „TikTok-ul este un aparat mic de produs dopamină, adică de produs recompensă și plăcere. Clipurile sunt foarte scurte, dinamice, plăcute, combină stimul și imagine, muzică, umor și surpriză. Creierul nostru are nevoie de recompense de genul ăsta. Așa că plăcerea vine foarte ușor și atunci nu mai este vorba de fericire, e chiar vorba de dependență.”
Psihologul subliniază rolul esențial al familiei și al părinților în gestionarea timpului copiilor pe ecrane: „Este foarte greu să iei drepturi. Și orice lege nu va putea interzice efectiv ce se întâmplă în familie. Acolo părintele trebuie, până la urmă, să nu-l mai lase pe copil la volan. Să negociezi liniștea din familie și să negociezi ideea că a nu fi conflicte în familie înseamnă să-l lași acolo pe rețelele sociale, că așa e liniște. Până la urmă vorbim de disconfortul părintelui și cât de mult își dorește el să pună reguli ca să-i fie bine copilului.”

