Proiectul ,,Trenul metropolitan Iași” a fost aprobat de Ministerul Transporturilor și Infrastructurii ! Este o investiție importantă, susținută de Guvernul Ilie Bolojan , care va oferi o alternativă modernă, rapidă și nepoluantă la traficul rutier din Iași și zona metropolitană.
Proiectul include:
– construirea a 3 pasaje rutiere și 4 pasaje pietonale;
– 16 puncte de oprire noi și modernizarea a 7 stații existente;
– electrificarea liniei Socola – Holboca;
– modernizarea sistemelor de semnalizare;
– reînnoirea și modernizarea infrastructurii feroviare Nicolina – Bârnova și Podu Iloaiei – Iași.
Conceptul de tren metropolitan este deja o realitate pentru marile orașe europene, iar Iașiul face un pas important în implementarea acestuia.
Felicitări Asociației Metropolitane de Transport Iași și administrațiilor implicate!
Sorin Năcuță – deputat PNL Iași
