Au începutul lucrările pentru Instalația de Detritiere – CTRF la Centrala Nucleară de la Cernavodă, un salt tehnologic și strategic fără precedent. România devine prima țară din Europa — și a treia la nivel global după Canada și Coreea de Sud — care construiește o instalație destinată eliminării tritiului din apa grea utilizată în reactoarele CANDU .
Tehnologia folosită este 100 % românească, dezvoltată de ICSI Râmnicu Vâlcea și implementată în parteneriat cu Korea Hydro & Nuclear Power.
Valoarea proiectului este de 145 milioane €, finanțat printr-un împrumut al Băncii Europene de Investiții, iar termenul de execuție este de 50 de luni
Această tehnologie permite extracția tritiului din apa grea și reutilizarea ei în procesul de răcire a reactoarelor nucleare.
Tritiul este un izotop radioactiv al hidrogenului, este folosit în reacțiile de fuziune nucleară.
Aceasta este considerată cea mai promițătoare și eficientă sursă de energie a viitorului și cea mai curată.
Strategia României este una curajoasă și completă, cu un ciclul nuclear integrat: exploatare de minereu, producția de apă grea, combustibil nuclear, generare de energie prin reactoare CANDU, două funcționale și două în dezvoltare și, acum, producția de tritiu — o resursă de importanță strategică pe piața globală.
Această strategie și investițiile majore: exploatarea gazelor din Marea Neagră, finalizarea hidrocentralelor istorice: Pașcani, Răstolița, Tarnița – Lăpușești, Bumbești – Livezeni, extinderea capacității nucleare și lansarea proiectelor verzi – solare, eoliene, pe hidrogen și minireactoare modulare, fac din România simbolul revoluției energetice în Europa. (P)
Sorin Năcuță – deputat PNL Iași