back to top
sâmbătă, decembrie 6, 2025
3.5 C
Paşcani
Login

Iarna grea: Pascaniul si Harlaul sub nameti. Soferii sunt nemultumiti, edilii au cerut ajutorul firmelor private – VIDEO

Municipiul Pascani, din nou sub nameti, dupa prima ninsoare mai serioasa din acesta iarna. Inca de la primele ore ale diminetii, majoritatea drumurilor erau greu practicabile din cauza ninsorilor abundente din timpu noptii. Cele mai mari probleme s-au inregistrat in suburbia dar si pe pantele de acces care fac legatura intre zonele Deal si Vale, in fata Spitalului Municipal si pe strada Ceferistilor. Din acest motiv unii soferi erau nemultiumiti de modul cum au actionat autoritatile locale. Viceprimarul municipiului spune ca unii dintre ei l-au sunat pe telefonul mobil si i-aua dresat injurii nemeritate.

Reprezentantii Primariei Pascani recunosc ca se circula greu pe strazile municipiului insa din cauza faptului ca ninge incontinu de aseara iar actiunile de dezapezire nu sunt eficiente.
Viceprimarul Vasile Axinte, seful comandamentului local de dezapezire spune ca adminsitratia locala actioneaza de la ora 4.00 dimineata cu toate utilajele aflate in dotare pe toate strazile, inclusive in suburbii.

Din cauza cantitatilor tot mai mari de zapada si pentru ca utilajele adminitratiei locale nu mai fac fata, primarul municipiului a cerut ajotorul firmelor private. Astfel au fost inchiriate mai multe utilaje pentru curatirea strazilor iar in zilele urmatoare zapada va fi transportata inafara orasului.

Mentionam ca si pe drumurile judetene se circula dificil. Aici drumarii au iesit la ora 1.30 a diminetii, fiind raportata ca problematica portiunea de drum de pe DJ 208 si DJ 208 , in zona Pascani, in special intre Targu Frumos si Pascani. Nici un drum judetean nu este blocat din cauza ninsorii. Si in zona orasului Harlau se circula greu atat in orasul cat si in comune. La Targu-Frumos, insa, se circula in conditii bune. Asta epntru ca autoritatile locale beneficiaza de sprijinul comaniilor de la judet pentru dezapezirea drumului European care traverseaza orasul .

Orizont.info

PULSUL ZILEI

Pensionarii ieșeni vor primi tichete sociale de Crăciun. La Pașcani, nu!

În perioada sărbătorilor, 12.000 de pensionari ieșeni cu pensii sub 1.800 lei vor primi tichete sociale de 100 lei, distribuite de Primăria Iași. La Pașcani nu se acordă ajutor de Crăciun, discutat în ședința locală.

Pabo-Sports Pașcani a fost redeschis, după modernizare

Veste bună pentru iubitorii de fotbal: terenul sintetic de la Pabo Sports Pașcani s-a redeschis după modernizare și acreditare FIFA. Cupa „Pabo Sports” a inaugurarat noua suprafață, cu 6 echipe, sâmbătă 6 decembrie, ora 11.

PSD Iași încheie campania electorală la Vânători: Bogdan Lupu, un candidat al continuității, al proiectelor și al dialogului cu oamenii

Candidatul PSD Bogdan Lupu și echipa sa au prezentat proiecte pentru drumuri, servicii, siguranță și educație în Vânători, iar PSD Iași îl susține; duminică îndeamnă la vot pentru continuitate și dezvoltare.

„Pușculița” de 500.000 de lei care nu poate fi cheltuită

Conform Curții de Conturi, Primăria Pașcani are aproape 500.000 lei în conturi din chirii, plătite de o firmă pentru un chioșc în fața gării; contract expirat, ocupare fără contract, iar banii nu pot fi cheltuiți.

Mitingul împotriva scumpirilor nu a fost avizat

Miting împotriva scumpirilor la carburanți și utilități în Pașcani nu a primit aviz; 15-22 decembrie, 08:00-20:00. Motiv: ziua necunoscută și strada aglomerată. Recomandat: esplanadă sau fața primăriei; nemulțumire majoră: creșterea apei cu 15% în 2026.

Creșa și Grădinița PP2 ar urma să fie redeschise

Recepția lucrărilor la Grădinița nr. 2 și Creșa Pașcani este aproape finalizată; urmează avize ISU și redeschiderea, posibil începutul anului viitor. Costul total a ajuns la 8,8 milioane lei; finalizarea în 2024.

Filme cu intrarea gratuită la Casa de Cultură Pașcani

Surpriză pentru copiii pășcăneni: film gratuit la Casa Municipală de Cultură, sâmbătă 6 decembrie, ora 11, „The Star – story of the first Christmas”. Posibile alte vizionări gratuite până la sfârșitul anului, anunțuri ulterioare.

Cartier de locuințe la intrarea în Pașcani?

La intrarea în Pașcani dinspre Moțca, terenul din spatele fostului sediu PSA ar putea găzdui un nou cartier, cu licitație posibilă; va exista și o grădiniță, iar proiectul ANL nu este confirmat.

Licitații pentru spațiile neocupate din hala Vale

Administrația locală din Pașcani organizează o licitație pentru ocuparea modulelor comerciale libere din hala renovată a Pieței Vale. Rămân 13 spații din peste 40; procedurile încep săptămâna viitoare, anunțul edilului.

Liceul Tehnologic Mihai Busuioc Pașcani: Erasmus+ Malaga – O experiență care transformă, inspiră și deschide drumuri noi

Participarea elevilor de la Liceul Tehnologic ,,Mihai Busuioc” din Pașcani, domeniul frizeriei și coafurii la mobilitatea Erasmus+ din Malaga a reprezentat o experiență complexă, plină de învățare, descoperire și dezvoltare personală. Timp de trei săptămâni, aceștia au trăit într-un...

Niciun articol afișat