În primele nouă luni ale acestui an, conform unei statistici furnizate de Inspectoratul de Poliție Județean din Iași, polițiștii au intervenit în peste 5.300 de cazuri de agresiune în familie. O simplă medie ne arată că polițiștii se confruntă zilnic cu peste 20 de astfel de cazuri reclamate, multe dintre ele fiind situații limită, în care viața victimelor depinde, la propriu, de câteva minute.
Conform datelor oficiale, între ianuarie și septembrie 2025 polițiștii au fost chemați la 5.326 de cazuri de violență domestică, toate semnalate prin apeluri la numărul de urgență 112. În urma aplicării formularelor de evaluare a riscului, în 705 cazuri s-a constatat risc iminent pentru victimă, ceea ce a impus emiterea unui ordin de protecție provizoriu: aproape 3/zi de la începutul anului.
Însă nu de fiecare dată victimele acestor agresiuni au fost de acord cu emiterea ordinului de protecție. De fapt, în 558 de situații, victimele au refuzat o astfel de măsură, fie de teamă, fie din dependență economică sau emoțională față de agresor. Polițiștii atrag atenția că aceste refuzuri cresc dramatic riscul ca agresiunile să se repete.
„Ziarul de Iași” vă prezintă în continuare două cazuri care au avut loc în ultima săptămână. Cazuri în care agresorii nu au respectat ordinul de poliție și a fost nevoie de intervenția polițiștilor, iar apoi de arestarea preventivă pentru 30 de zile a celor în cauză.
