back to top
duminică, decembrie 7, 2025
2.6 C
Paşcani
Login

Pașcaniul mai pierde o fabrică. 345 de muncitori vor fi concediați înainte de sărbători – FOTO/VIDEO

Situație dramatică în municipiul Pașcani, în prag de iarnă. 345 de muncitori care lucrează la compania Holmbergs Safety System SRL, fosta Te-Rox Prod,  vor fi concediați în masă, la începutul lunii decembrie. Decizia a fost luată după ce grupul suedez Holmbergs, care a preluat afacerea românească de la antrepre­noarea, Doina Cepalis, a intrat în insolvență.

Miercuri, 6 noiembrie, conducerea firmei a anunțat liderul de sindicat cu privire la faptul că toți salariați vor fi concediați, iar această veste a provocat un protest spontan al angajaților. De dimineață, oamenii nu au mai vrut să intre în fabrică, supărați de faptul că au fost anunțati că nu vor primi salarii compensatorii.

Mai mult, angajații au de primit și un salariu restant, din luna august, atunci când firma a intrat în insolvență.

Muncitorii consideră că nu au fost informați din timp cu privire la faptul că fabrica are probleme financiare și va fi închisă. Ei au aflat din presă despre insolvență.

În prag de iarnă și aproape de sărbători, oamenii își fac griji cum se vor descurca cu cheltuielile. Ei spun că Pașcaniul este un oraș lipsit de locuri de muncă, iar după zeci de ani în care au muncit în fabrică, nu știu ce vor face. În aceste condiții, cer sprijinul unui avocat care să îi ajute.

După aproape o oră de la declanșarea protestului sponton, în fața angajaților a venit și directorul fabricii, Cosmin Buiciac. El le-a explicat oamenilor că fabrica nu va da salarii compensatorii, dar ar putea obține acest drept după ce va fi deschis un proces în instanță.

 

De asemenea, susține că societatea nu mai are comenzi și din decembrie va fi închisă. În ceea ce privește salariul din august, acesta este blocat la masa credală în urma intrării în insolvență.

În cele din urmă, oamenii au renunțat la protest și au revenit la muncă pentru a-și încasa ultimii bani pentru luna noiembrie.

 

De precizat este faptul că producătorul de sisteme de sigu­ranţă pentru sca­u­nele auto pen­tru copii Holmbergs Safety Sys­tem SRL (fosta Te-Rox Prod) a in­trat în insolvenţă la propria cerere la începutul lunii septembrie după ce cel mai mare client al fabri­cilor autohtone, un grup din Franţa, a intrat la rândul său în incapa­citate de plată, declanşând pro­bleme de cashflow şi de încasări pentru busi­nessul local.

PULSUL ZILEI

Pensionarii ieșeni vor primi tichete sociale de Crăciun. La Pașcani, nu!

În Iași, aproximativ 12.000 pensionari cu pensii sub 1.800 lei vor primi tichete sociale de 100 lei, distribuite de Primărie prin DSP; la Pașcani nu se acordă ajutor de Crăciun.

Pabo-Sports Pașcani a fost redeschis, după modernizare

Veste bună pentru iubitorii de fotbal: terenul sintetic de la Pabo Sports Pașcani s-a redeschis după modernizare și acreditare FIFA. Cupa „Pabo Sports” a inaugurarat noua suprafață, cu 6 echipe, sâmbătă 6 decembrie, ora 11.

PSD Iași încheie campania electorală la Vânători: Bogdan Lupu, un candidat al continuității, al proiectelor și al dialogului cu oamenii

Candidatul PSD Bogdan Lupu și echipa sa au prezentat proiecte pentru drumuri, servicii, siguranță și educație în Vânători, iar PSD Iași îl susține; duminică îndeamnă la vot pentru continuitate și dezvoltare.

„Pușculița” de 500.000 de lei care nu poate fi cheltuită

Conform Curții de Conturi, Primăria Pașcani are aproape 500.000 lei în conturi din chirii, plătite de o firmă pentru un chioșc în fața gării; contract expirat, ocupare fără contract, iar banii nu pot fi cheltuiți.

Mitingul împotriva scumpirilor nu a fost avizat

Miting împotriva scumpirilor la carburanți și utilități în Pașcani nu a primit aviz; 15-22 decembrie, 08:00-20:00. Motiv: ziua necunoscută și strada aglomerată. Recomandat: esplanadă sau fața primăriei; nemulțumire majoră: creșterea apei cu 15% în 2026.

Creșa și Grădinița PP2 ar urma să fie redeschise

Recepția lucrărilor la Grădinița nr. 2 și Creșa Pașcani este aproape finalizată; urmează avize ISU și redeschiderea, posibil începutul anului viitor. Costul total a ajuns la 8,8 milioane lei; finalizarea în 2024.

Filme cu intrarea gratuită la Casa de Cultură Pașcani

Surpriză pentru copiii pășcăneni: film gratuit la Casa Municipală de Cultură, sâmbătă 6 decembrie, ora 11, „The Star – story of the first Christmas”. Posibile alte vizionări gratuite până la sfârșitul anului, anunțuri ulterioare.

Cartier de locuințe la intrarea în Pașcani?

La intrarea în Pașcani dinspre Moțca, terenul din spatele fostului sediu PSA ar putea găzdui un nou cartier, cu licitație posibilă; va exista și o grădiniță, iar proiectul ANL nu este confirmat.

Licitații pentru spațiile neocupate din hala Vale

Administrația locală din Pașcani organizează o licitație pentru ocuparea modulelor comerciale libere din hala renovată a Pieței Vale. Rămân 13 spații din peste 40; procedurile încep săptămâna viitoare, anunțul edilului.

Liceul Tehnologic Mihai Busuioc Pașcani: Erasmus+ Malaga – O experiență care transformă, inspiră și deschide drumuri noi

Participarea elevilor de la Liceul Tehnologic ,,Mihai Busuioc” din Pașcani, domeniul frizeriei și coafurii la mobilitatea Erasmus+ din Malaga a reprezentat o experiență complexă, plină de învățare, descoperire și dezvoltare personală. Timp de trei săptămâni, aceștia au trăit într-un...

Niciun articol afișat