Legislativul pașcănean a aprobat în grabă, fără dezbateri și prin atribuire directă, delegarea serviciilor de salubrizare și deszăpezire a căilor publice din municipiul Pașcani, pe o perioadă de 5 ani. Ședința a avut loc pe 2 iunie, începând cu ora 09:30, la o zi după convocarea făcută de primar, iar în câteva minute proiectul a fost votat, în timp ce primarul semna corespondența. Edilul a motivat că a convocat o ședință extraordinară deoarece urma să expire contractul de delegare.
Noul contract va fi încheiat tot cu SC Ecoserv SRL, societatea aflată în subordinea Consiliului Local Pașcani. Vechiul contract, semnat în anul 2020, va expira abia peste două luni, în septembrie a.c. Până atunci, urmează să fie obținute licențele și avizele necesare.
Menționăm că CLP Ecoserv mai are un contract de delegare semnat cu municipiul Pașcani pentru serviciile de transport public local, încheiat tot în anul 2020. Acesta urmează să expire în anul 2028.
De asemenea, menționăm că în ședința din 27 iunie a.c. au fost aprobate o serie de documente premergătoare: situația financiară a societății, raportul administratorului societății pentru anul 2024, precum și o analiză de eficiență economică pentru perioada 2020-2025.