Luni, 23 martie, are loc prima probă din cadrul simulării examenului de Bacalaureat 2026. Peste 143.000 de elevi din clasele a XII-a și a XIII-a vor susține luni proba la Limba și literatura română. Notele obținute nu vor fi trecute în catalog decât la cererea elevilor. Accesul în săli este permis până la ora 8:30, în baza unui act de identitate, iar examenul va dura trei ore, conform procedurii oficiale transmise de Ministerul Educației și Cercetării.
Simularea la Bac, sub semnul boicotului
Însă, aşa cum s-a întâmplat în cazul simulărilor de la Evaluarea Naţională, boicotate de unele cadre didactice, şi acestea trec prin acelaşi scenariu.
Pe fondul protestelor sindicatelor din Educație nemulțumite de măsurile de austeritate adoptate de guvern, 63 de licee au anunţat că nu vor organiza simularea. Astfel spus, mii de elevi sunt privați de șansa de a se verifica pentru examenul din vară.
Situația este cea mai gravă, bineînțeles, în capitală, unde peste 20 de licee din cele 122 au anunțat că vor boicota organizarea simulării Bacalaureatului.
