Aerul condiționat răcit excesiv reprezintă un pericol la fel de mare precum canicula, întrucât generează organismului un șoc termic, căruia persoanele cu afecțiuni cardiovasculare, vârstnicii și copiii nu i-ar putea face față.
Canicula nu pune în pericol sănătatea doar prin temperaturile ridicate, ci şi prin diferenţele bruşte dintre căldura de afară şi aerul rece din locuinţe sau maşini, a declarat prof. univ. dr. Florin Mitu, şeful Clinicii de Cardiologie de la Spitalul de Recuperare din Iaşi.
Medicul ieşean avertizează că aceste variaţii termice pot solicita puternic organismul, în special în cazul persoanelor cu afecţiuni cardiovasculare, al vârstnicilor şi al copiilor.
„Una dintre cele mai frecvente greşeli făcute în timpul verii este setarea aerului condiţionat la temperaturi foarte scăzute imediat după expunerea la soare. Organismul suportă greu trecerea bruscă de la peste 30 de grade la un mediu răcit excesiv. Temperatura optimă în încăperi sau în autoturism este în jur de 22-23 de grade Celsius, fără diferenţe foarte mari faţă de temperatura exterioară”, a explicat prof. univ. dr. Florin Mitu.
