Consilierul Pintilie, minte! Plateste doar impozitul, nu si chiriile sau concesiunile, pe terenurile ocupate si detinute ilegal. Primaria: Trebuie eliberate, apoi scoase la licitatie

Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

Consilierul liberal Marius Pintilie recunoaşte că societatea la care este acţionar a ocupat ilegal mai multe suprafeţe de teren din domeniul public său privat al municipiului, pe care au fost făcut lucrări de construcţii fără autorizaţiile necesare, terenuri pe care le deţine şi acum fără să aibă încheiate contracte de închiriere sau concesiune.

Precizările au fost făcute în cadrul unei recente conferinţe de presă susţinută la sediul PNL la care jurnaliştii de la BIT TV şi de la Jurnal Regional, cei care au publicat o anchetă pe acesta temă, nu au fost invitaţi. Pintilie a prezentat o hotărâre a Consiliului Local Paşcani, numărul 42 din 2013,  cu o listă de câteva zeci de societăţi găsite în acesta situaţie, în urma unui control al Primăriei.
Printre ele se afla şi societatea Lorimer, identificata cu mai multe suprafeţe de teren ocupate abuziv, în total aproape 200 mp, nu câţiva metri cum spune alesul local.

Conform procesului verbal de constatare cu numărul 17866 din 20.09.2010, magazinul de pe strada Ştefan cel Mare a fost extins cu panouri tip sandwich, pe o suprafaţă de 26,5 mp şi a fost construită o magazie de 10.mp.

De asemenea pe strada Mihail Eminescu din zona Vale inspectorii au stabilit ca societatea deţine în plus, fără acte, 128 de metri pătraţi de teren, 28 mp pentru cale de acces şi 100 mp pentru amenajarea unei parcări din beton şi pavele.
Nereguli au fost găsite şi la spaţiUl comercial din zona Gării, extins cu 18,82 mp, tot pe domeniul public şi fără autorizaţie de constructie, cel mai probabil până în anul 2012 de când sunt fotografii. De asemenea la spaţiul de la blocul B3 bis, scarA A, parter, a fost făcută o altă extindere ilegală, tot pe terenul municipiului, cu 10 mp, pentru amenajarea unei căi de acces din beton. La acea vreme reprezentanţii Primăriei au recomandat demolarea construcţiilor şi eliberarea terenului, dar nu a fost luată nici o măsura.

La solicitarea Curţii de Conturi Consiliul Local Paşcani, a aprobat hotărârea 42 din 2013 prin care societăţile găsite cu terenuri ocupate ilegal au fost obligate să achite o redevenţă de folosinţă.

Hotărârea a fost emisă iar plăţile au fost făcute doar pentru perioada 2010- 2013. În consecinţă societatea Lorimer a achitat 3002,73 lei pentru extinderea de pe strada Ştefan cel Mare, 10 530,13 lei pentru terenul de pe strada Mihai Eminescu şi 822,67 lei pentru terenul de la blocul B3 BIS. Pentru spaţiul din zona Gării a fost încheiat un nou contract de concesiune în anul 2016, prin încredinţare directă, nu licitaţie.

Pintilie susţine că odată cu aprobarea acestei hotărâri dar şi cu plata redevenţelor pentru perioada 2010 -2013, deţinerea terenurilor fără contract ar fi fost pusă în legalitate.
Mai mult, în cadrul conferinţei de presă, Marius Pintilie a susţinut că societatea să plăteşte pentru folosinţa terenului, din 2013 şi până în prezent.

El a arătat jurnaliştilor un extras din februarie 2019 din registrul de la Finanţe, în care societatea Lorimer apare ca plati modice pentru terenurile deţinute fără contract.

Reprezentanţii Primăriei îl contrazic pe consilier, după ce au verificat, încă o dată, bazele de date ale Finanţelor Locale.

În extrasul de rol apar achitate doar impozitele pentru terenurile deţinute, inclusiv cele fără contract, nu şi chiriile sau concesiunile pentru folosinţa suprafeţelor ocupate abuziv., după 2013. Ele nici nu aveau cum să fie achitate, fără contracte de închiriere sau concesiune, iar aceste obligaţii de plată nu sunt şi nici nu pot fi înregistrate, fără documentele necesare.
Hotărârea aprobată în anul 2013 acoperă plata redevenţelor doar pentru perioada 2010 – 2013 şi nu pune în legalitate societăţile care au ocupat abuziv terenul, sustin reprezentantii Primariei.

În aceeaşi conferinţă de presă consilierul Marius Pintilie a cerut primarului Dumitru Pantazi să dea dispoziţie pentru a fi încheiate contracte de închiriere sau concesiune pentru terenurile ocupate ilegal, nu doar pentru societatea sa, ci şi pentru celelalte aflate în procesul verbal de constatate.

Reprezentanţii Primăriei susţin că astfel de contracte nu pot fi încheiate prin dispoziţia primarului, ci numai prin licitaţie, conform prevederilor legale. Pentru asta,  terenurile ocupate abuziv trebuie eliberate iar construcţiile demolate, ca să poată fi scoase la licitaţie.
În acelaşi context consilierul păşcănean s-a plâns şi de faptul că a trimis numeroase cereri la Primărie,  pentru concesionarea sau închirierea terenurilor ocupate abuziv. El a spus că se va adresa unei instante de judecată pentru rezolvarea problemei. Şi de acesta data reprezentantul administratiei locale îl contrazice: au fost trimise răspunsuri, dar nu favorabile.
Pintilie mai susţine că este o victimă politică şi că dezvăluirile presei sunt pentru a-l denigra. În realitate ancheta BIT TV a pornit în urma unui răspuns la o cerere de informaţii publice a unui consilier local, după ce mai multe solicitări de închiriere sau concesiune, depuse de oameni de afaceri, au fost amânate sau respinse de consilierii liberali, pe motiv ca terenurile şi spaţiile comerciale trebuie scoase la licitaţie.

Menţionăm că în luna august 2018, BIT TV a solicitat informaţii publice privind deţinerea, fără contracte şi fără plată a acestor terenuri, din domeniul public, de către societatea consilierului Marius Pintilie. În răspunsurile primite de la Primărie şi Finanţele Locale se arata ca redevenţele stabilite prin HCL 42/2013 au fost aprobate doar pentru anii 2010, 2011, 2012 şi 2013, motiv pentru care documentul nu poate fi folosit pentru plata deţinerii terenurilor ocupate ilegal, pentru perioada ulterioară.
De asemenea prin adresa nr 1978/din 02.07 2018 Serviciul Taxe şi impozite Locale informează că, de exemplu, pentru terenul deţinut fără acte pe strada Ştefan cel Mare, societatea Lorimer a achitat doar sumele aferente perioadei 2010 -2013, adică 3002, 72 lei iar pentru extinderea din zona Gării s-a plătit doar începând cu anul 2016.

Este vorba despre chirii şi concesiuni, nu de impozitul pe terenuri achitat anual din 2013, aşa cum reiese şi din documentele prezentate de consilier.

Din datele şi declaraţiile prezentate mai sus se intelege că societatea consilierului Marius Pintilie foloseşte, în continuare, suprafeţe de teren din domeniul public ocupate abuziv fără contracte şi fără să achite chirie sau concesiune, din anul 2013 si pana in prezent.
Reporterii BIT TV au încercat să obţină clarificări suplimentare după conferinţa de presă, însă Marius Pintilie a refuzat să vorbească pe acesta tema.
VIDEO CONFERINTA AICI

RASPUNS PRIMARIA PASCANI PT… by on Scribd

plati lorimer SCAN_20180704… by on Scribd

PULSUL ZILEI

Priveghere de noapte la catedrala din Pașcani vineri spre sâmbătă, 26 iunie

Pășcănenii dar și cetățenii din împrejurimi sunt așteptați în seara de vineri spre sâmbătă, 26 -27 iunie, 2026, la o prriveghere de noapte la Catedrala Pogorârea Sfântului Duh din municipiul Pașcani. "Vă așteptăm, începând cu ora 22:00, la Privegherea...

Bărbat găsit decedat pe malul unui pârâu, după ce plecase la pescuit

Un bărbat din municipiul Pașcani a fost găsit fără viață, după ce familia a anunțat dispariția acestuia la numărul unic de urgență 112. Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Iași, sesizarea a fost făcută în cursul zilei de 25 iunie de...

Proiectul privind scutirea minorilor de la plata taxei de salubritate a fost respins de Consiliul Local Târgu Frumos

Minorii din orașul Târgu Frumos nu vor fi scutiți de la plata taxei de salubritate. Proiectul de hotărâre dezbătut în ședința Consiliului Local de joi, 25 iunie, nu a obținut umărul necesar de voturi pentru a fi aprobat. Inițiativa i-a...

BIT TV LIVE – CONFERINTA DE PRESA, PRIMARIA PASCANI – 26 IUNIE 2026

https://www.youtube.com/watch?v=9LA_XKBNWZo

Delegație din Fălești – Republica Moldova, în vizită la Primăria Târgu Frumos. Localitățile sunt înfrățite de mai bine de un sfert de secol

O delegație din Fălești - Republica Moldova a fost în vizită la Primăria Târgu Frumos, joi, 25 iunie 2026. Localitățile sunt înfrățite de mai bine de un sfert de secol, iar revederea a fost o bucurie, au spus reprezentanții...

Ce se întâmplă cu vremea după 29 iunie. Prognoza meteo pentru următoarele 4 săptămâni

Meteorologii anunţă că temperaturile medii se vor situa peste cele specifice perioadei şi în luna iulie, în special în regiunile vestice, sud-vestice şi centrale. Totodată, cantităţile de ploaie vor fi în jurul celor normale în majoritatea regiunilor, dar deficitare,...

Șeful Poliției Locale Pașcani se pensionează

Șeful Poliției Locale din Pașcani se pensionează, după 15 ani de activitate la conducerea acestui serviciu public. Cererea a fost depusă deja la secretariatul Primăriei, iar edilul municipiului a publicat o dispoziție în acest sens. Postul va fi vacantat...

Seară de pricesne și liniște sufletească în lanul de lavandă Armonia Naturii din Todirești

Seară de Pricesne și Liniște Sufletească în lanul Armonia Naturii ✨În această perioadă binecuvântată a Postului Sfinților Apostoli Petru și Pavel, vă invităm vineri seară, de la ora 19.30, să ne hrănim sufletele cu pace, rugăciune și cântare sfântă.Vă...

Noi reguli pentru susținerea examenului auto

Începând cu 1 iulie 2026, examenul teoretic pentru obținerea permisului de conducere va fi organizat după noi reguli în județul Botoșani. Măsurile au fost dispuse de prefectul Raluca Curelariu și urmăresc reducerea aglomerației și eficientizarea activității Serviciului Permise. Cea mai...

Inspectorii ITM vor începe să bată la ușa firmelor din Iași să verifice câtă apă minerală primesc angajații

Valul de căldură aduce controale în județ. ITM Iași trimite inspectorii pe teren în această perioadă, până în luna august inclusiv, pentru a verifica modul în care angajatorii protejează lucrătorii expuși la temperaturi extreme. Firmele care nu aplică măsurile...
Paşcani
cer senin
24.8 ° C
24.8 °
24.8 °
64%
2.4m/s
0%
vin
31 °
S
30 °
D
33 °
lun
34 °
mar
34 °

Niciun articol afișat