Situație tensionată în complexul IRISS din Valea Lupului, unde un ieșean se plânge de calitatea apei pe care o plătește, spune el, la tarife de top.
Într-o sesizare trimisă pe adresa redacției, locatarul ne povestește că filtrele de bumbac i se înnegresc în câteva zile din cauza sedimentelor și cere explicații publice de la ApaVital, nemulțumit de răspunsurile birocratice primite până acum. Bărbatul afirmă că depunerile ar fi început să îi afecteze și electrocasnicele din locuință, iar costurile cu apa le consideră ridicate în raport cu situația cu care spune că se confruntă. În același timp, el povestește că soției sale i-ar fi apărut iritații în zona gurii în ultima perioadă (o eventuală legătură cu apa de la robinet nu a fost confirmată medical, n.r.). Locatarul susține că situația nu rămâne cum este și va face plângere la Direcția de Sănătate Publică. În replica compania ApaVital afirmă că analizele de laborator arată că apa furnizată în zonă este potabilă și respectă toate normele legale.
