Edilul municipiului Paşcani şi funcţionarii acuzaţi de abuz în serviciu în dosarul ‘’ Perla Neagră” nu scapă de judecată. Magistraţii Curţii de Apel Iaşi au desfiinţat hotărârea pronunţată de judecătorul de cameră prin care rechizitoriul înaintat de procurorii DNA a fost respins.
Prin urmare primarul Dumitru Pantazi, fostul secretar Mircea Zuzan, şeful suspendat de la Urbanism, Ciprian Prisecaru şi Elena Serghiuta precum şi Vasile Bodnar, Emilian Oneata şi societăţile Fab Casă Nouă SRL Paşcani şi Perla Neagră SRL Paşcani au fost trimişi în judecată iar hotărârea este definitivă.
Celor în cauză li se împută ca au semnat o autorizaţie de construcţie fără acordul vecinului afectat, pe o suprafaţă de teren din domeniul public concesionata în urma unei licitaţii, pe Esplanada şi ca la dosar ar fi fost folosite documente false.