Reprezentanţii administraţiei locale din Paşcani, ai partidelor politice şi poliţiei din oraş au depus astăzi coroane la monumentele eroilor din suburbii şi municipiu. Deschiderea a avut loc la biserica din Lunca, iar traseul a fost încheiat cu lăcaşul de cult “Înălţarea Domnului”, din zona Deal. Au fost şi momente artistice cu fanfara şi cântece patriotice, încinstea eroilor.
Programul depunerilor de coroane la Paşcani, de Ziua Eroilor, a început astăzi dis-de-dimineaţă, cu suburbia Lunca. Au fost reprezentanţi ai administraţiei locale din municipiu, ai poliţiei precum şi ai partidelor politice.
Au urmat apoi suburbiile Blăgeşti şi Sodomeni. La ultima locaţie menţionată a fost şi un moment religios ţinut de către părintele paroh al bisericii.
S-a continuat cu momentul eroilor de pe stradă Ştefan cel Mare din oraş, apoi la Biserica Sfinţii Voievozi, iar la final la capela din oraş. Acolo a fost organizat şi un program artistic cu fanfara şi cântece patriotice, susţinute de Asociaţia Şansa 2010, Liceul Economic “Nicolae Iorga” şi Casa de Cultură “Mihail Sadoveanu”.
Veteranul de război, Vasile Petrică şi preotul protopop Pavel Postolachi, au ţinut discursuri despre semnificaţia acestei mari sărbători dedicate eroilor neamului.
Menţionăm că pomenirea eroilor la sărbătoarea Înălţării Domnului a fost hotărâtă de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în 1920. Această decizie a fost consfinţită prin alte două hotărâri sinodale din anii 1999 şi 2001. Din 2003, ziua Înălţării Domnului a fost stabilită prin lege şi sărbătoare naţională a poporului român.