Ziua Națională a României va fi sărbătorită așa cum se cuvine la Pașcani, Târgu Frumos, Hârlău dar și în comune.
Luni, 1 decembrie 2025, în municipiu, evenimentul va începe cu cinstirea eroilor care s-au jertfit pentru țară. Autoritățile locale vor depune coroane de flori la monumentele eroilor din suburbii și oraș. În acest an, oficialitățile nu vor mai merge în fiecare locație în parte, ci vor fi desemnate delegații care se vor deplasa în același timp, în zone stabilite, în intervalul orar 11 – 11.30.
De la ora 12.30 și până la ora 15:00, pe esplanada municipiului va fi un spectacol artistic dedicat Zilei Naționale. Voia bună va fi asigurată de Grigore Gherman, Claudia și Bianca Martinică, Cristinel Iordăchioaia, Fanfara Trubadurii și Ansamblul Rapsozii Siretului ale Casei de Cultură Pașcani.
Apoi, de la ora 17:00, în aceeași zonă va fi un moment festiv pentru aprinderea iluminatului de sărbători, urmat de un spectacol de colinde.
La Hârlău, Ziua Națională va aduce un program plin de evenimente. De la ora 10:00, vor fi premiate 20 de cupluri care au împlinit 50 de ani de la căsătorie, la Biserica Sf. M. Mc. Gheorghe.
Apoi, de la ora 11:30, va fi deschiderea oficială a sărbătorii cu discursuri ale oficialităților, depuneri de coroane de flori și un program artistic susținut de Casa de Cultură Hârlău și invitații Nadia Duluman, Cristian Harhătă și Ioan Ursache.
Cetățenii orașului sunt invitați să se bucure de sărbătoare, precum și de mâncarea tradițională și vinul fiert, dat de administrația locală.
La Târgu Frumos, luni, 1 decembrie, de Ziua Națională a României, reprezentanții administrației locale vor aduce un omagiu celor care s-au luptat pentru țară la monumentul eroilor de pe esplanadă.
Și în comune va fi sărbătoare. De exemplu, la Lespezi, în centrul localității, copiii talentați ai comunei vor interpreta cântece patriotice la monumentul eroilor. De precizat este faptul că de Ziua Națională a României, luni, 1 decembrie 2025, după Sfânta Liturghie, în catedralele eparhiale, lăcașurile de cult parohiale și cele mănăstirești din țară și de peste hotare va fi oficiată o slujbă de mulțumire în semn de recunoștință pentru libertatea și unitatea neamului românesc, precum și de cinstire a eroilor care au înfăptuit Marea Unire națională în anul 1918.


