De la începutul acestui an, 32 de şoferi prinşi de radar au gasit aceeaşi scuză: „nu eu conduceam, ci soţia”. Partenerele de viaţă sunt dispuse, de cele mai multe ori, să-si sacrifice permisul.
Procedura e simplă, dar fără cale de scăpare: pe trepied, poliţistul setează limita legală de viteză a tronsonului, radarul înregistrează automat fiecare depăşire, iar imaginile ajung direct în baza de date a sistemului e-SIGUR. De aici, Şoferii primesc acasă notificări prin care sunt obligați să declare, în scris, cine se afla, de fapt, la volan. Cine are de gând să încalce legea trebuie să stie ca verificarea nu se face doar după gen, avertizează politiştii.
„Inclusiv dacă proprietarul autovehicului înregistrat este o persoană de sex masculin, iar acesta declară că la momentul înregistrării abaterii respective, autoturismul a fost condus de către o altă persoană tot de sex bărbătesc, în urma verificării, se poate identifica dacă persoana transmisă că ar fi condus autoturismul la momentul respectiv este una și aceeași cu cea din datele transmise”, a declarat Radu Gâtan, director adjunct direcţia rutieră.
