Compania austriacă Strabag a depus o nouă contestație la licitația pentru construirea autostrăzii Târgu Frumos-Lețcani, parte din A8, contract câștigat de Danlin XXL. În prezent, Consiliul Național pentru Soluționarea Contestațiilor (CNSC) are în analiză patru sesizări: două ale Strabag și câte una din partea firmelor Makyol și Kalyon, ambele din Turcia. Strabag a înaintat noua sesizare, de 112 pagini, după ce a studiat dosarul de achiziție – anterior, accesul i-a fost refuzat pe motiv de confidențialitate a ofertei.
Lupta pentru contract a fost extrem de strânsă: între primele trei oferte financiare au fost diferențe cuprinse între 6 și 20 milioane de lei, iar departajarea s-a făcut la nivel tehnic. În context, amintim că valoarea de adjudecare a ajuns la 4,57 miliarde de lei pentru cei aproape 29 km ai autostrăzii. Tronsonul Târgu Frumos – Lețcani a rămas singurul segment din A8 în cazul căruia câștigătorul licitației nu a fost încă confirmat. Finanțarea ar urma să fie asigurată prin intermediul SAFE. Acest sector are o importanță semnificativă pentru ieșeni: traseul la nord de la Podu Iloaiei, tratat cu prioritate în cadrul proiectului, va avea rol de centură ocolitoare.

