Senatul României a adoptat marți, 23 iunie, un proiect de lege care îi scapă pe șoferi de amenzi dacă își uită actele acasă. Conform propunerii de modificare a Codului Rutier, obligația de a prezenta permisul sau talonul este considerată îndeplinită dacă polițistul rutier poate verifica datele direct în bazele de date oficiale.
Proiectul, catalogat drept un pas spre eliminarea „formalismului excesiv”, merge acum pentru votul decisiv la Camera Deputaților, conform Agerpres.ro. Propunerea legislativă modifică art. 35 alin. 2 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice.
Deși propunerea legislativă a avut, iniţial, raport de respingere din partea comisiilor de specialitate, ea a fost adoptată în plen cu 52 voturi „pentru” şi 34 „împotrivă”. „Participanţii la trafic sunt obligaţi ca, la cererea poliţistului rutier, să prezinte acestuia documentul de identitate sau, după caz, permisul de conducere, documentul de înmatriculare ori de înregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum şi alte documente prevăzute de lege. Obligaţia de prezentare a documentelor este considerată îndeplinită dacă datele aferente pot fi verificate de către poliţistul rutier prin accesarea bazelor de date oficiale”, prevede proiectul adoptat.
Citeşte întreaga ştire: Șoferii ar putea scăpa de amendă dacă uită actele acasă: Proiectul a fost adoptat de Senat
