Povestea celui mai şarmant model. Este din Paşcani – GALERIE FOTO

Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

Continuăm seria interviurilor cu persoane din Paşcani, care au reuşit să performeze în străinătate, care au reuşit să lupte, să realizeze ceva pentru a-şi îndeplini visul.

Cristian Moldovanu este un nume mai puţin cunoscut în Paşcani, însă în Germania, acolo unde locuieşte de câţiva ani, interlocutorul meu a reuşit să iasă în evidenţă. Lucrează ca model şi a urcat pe cele mai râvnite podiumuri de prezentare. Imaginea lui o găseşti în mai toate revistele de specialitate. Mai mult, în cadrul unui turneu în Asia, a devenit cel mai cunoscut model datorită unui job pentru maşinile BMW. A fost desemnat şi cel mai şarmant model. De ceva timp lucrează la una dintre cele mai mari reţele de cablu din Germania. Mai exact, este unul dintre administratorii de reţea de televiziune, internet şi telefonie, asta după ce a urmat cursuri în IT Management.

Ce ar trebui să ştie lumea despre tine?

Sunt pasionat de muzică – cânt la pian, o pasiune cultivată de tatăl meu, Eugen Moldovanu; de sport, de teatru şi de modă. Din dorinţa de a defila pe podium şi de a lucra cu profesionişti mi-am încercat şansele în modeling. A fost o adevărată provocare pentru mine dar cursurile şi şedinţele foto m-au ajutat mult să învăţ să-mi controlez emoţiile.

Ai plecat din Paşcani în Germania. Ţi-a fost greu să te adaptezi, să înveţi limba de acolo?

Toţi trecem prin perioade grele, mai ales la început. Când am ajuns în Germania am lucrat în construcţii. După 3 luni am renunţat, am vrut ceva mai mult. Am vrut să muncesc dar şi să fac ce îmi place. Ajuns într-o ţară în care nu cunoşti, înţelegi sau să vorbeşti limba nu prea ai multe posibilităţi.

Am vorbit cu un prieten stabilit în Germania şi m-am informat privind drepurile mele. Am mers la cursuri pentru a învaţă limba germană, m-am apucat serios de studiat.

Îmi aduc aminte că prietenul acesta mi-a spus un lucru, care cu greu l-am intels „în viaţă trebuie să priveşti cât mai sus”.După cursurile de limba, am urmat un curs intensiv de perfecţionare timp de 2 ani în IT management.

Cum ai început carieră de model?

Nu am crezut niciodată că voi paşi pe podium, nici măcar în vis. A fost pur şi simplu reacţie la dorinţă. Sunt ambiţios, indiferent de rezultat, trebuie să încerc.

Totul a început în anul 2010. Urmăream diferite emisiuni TV care prezentau modă pe marile podiumuri, citeam diferite articole şi m-am hotărât într-o zi să trec la fapte. Am căutat în ziar fotografi profesionişti după care am luat parte la mai multe şedinţe foto unde am învăţat să mă împrietenesc cu camera. Mi-am făcut un portofoliu de poze şi l-am trimis la diferite agenţii de modeling.

Cât de greu este până ajungi să prezenţi pe podium pentru diferiţi creatori, designeri?

Dorinţa şi Voinţă! Fără experienţă în domeniu e greu. Trebui în primul rând să fii înalt, trăsătură care m-a avantajat. Trebuie să ai un portofoliu bun, cu cât mai multe referinţe, cu atât mai bine. Trebuie să ştii să pozezi, să mergi drept, hotărât, să-ţi dezvolţi un stil propriu, să faci faţă oricărei provocări la casting, să arăţi clienţilor că eşti cel mai bun.

La ce prezentări, şedinţe foto ai participat?

Am participat la numeroase prezentări de modă şi şedinţe foto pentru diverşi creatori de modă: Tom Rebl, Armani, Givenchy etc. în diferite ţări din Europa, chiar şi în alte continent. În Asia, de exemplu, am devenit cel mai cunoscut model datorită unui job pentru BMW şi votat ca “Cel mai şarmant Model”.

Cum sunt şedinţele foto?

Comunicarea cu fotograful e cea mai importantă la o şedinţa foto. Doar cooperând poţi avea rezultate bune. Unele şedinţe durau mai mult decât era plănuit, la altele interveneau anumite probleme. Depinde şi locaţia unde se desfăşoară şedinţa foto (în studio, afară), câteodată eram nevoit să lucrez afară la temperaturi foarte mici. Nu există fotoshooting fără experienţe plăcute în final, indiferent de condiţii. Pozele de după îşi pun amprenta şi toată lumea e fericită.

Cât de greu/uşor a fost?

Nu consider că a fost greu dar nici uşor, însă au fost sacrificii de făcut. Nerăbdarea mă macina să ajung mai departe, să fac mai mult. Aveam nevoie de rezultate, în scurt timp. Nimic nu e greu când vrei ceva cu adevărat. Răbdarea nu e una din calităţile mele, dar am reuşit să o stăpânesc şi am învăţat pe parcurs că răbdarea este esenţă, iar timpul este cel mai bun doctor pentru a răspunde la toate întrebările.

Ce sacrificii ai făcut?

A fost necesar să fac sacrificii, să schimb persoana care eram şi să devin alt om, într-un sens bun. Trebuia să doresc mai mult, să fac sport mai mult etc.

Mult timp îl petreceam pe drumuri, pe la casting-uri, prin sălile de aşteptare, departe de familie, singur. La unele casting-uri reuşeam, la altele nu. Trebuia să rămân pozitiv. Am făcut cursuri de dans, de improvizaţie, m-au ajutat de-a lungul anilor în rolurile din videoclipurile şi filmele pentru care am filmat.

Să trăieşti în lumea asta e frumos, dar la finalul zilei eşti doar un simplu necunoscut, într-o ţară străină, dormind pe pat străin.

Dacă rămâneai în România, crezi că urmai tot acest drum?

Nu. Am avut ocazia să colaborez cu câteva agenţii din România, dar fiind stabilit în Germania, nu vedeam un viitor în asta.

Cum e cu, concurenţă?

Există. Bineînţeles. Fiecare dintre noi vrea să fie mai bun. Însă ne motivează, apare dorinţa de a face mai bine. Tot ce vine negativ spre noi trebuie să gândim ca parte pozitivă, ca pe un stimul al dezvoltării personale pentru a ne atinge ţelurile.

Mulţumesc părinţilor care mi-au fost alături şi m-au ajutat la formarea şi dezvoltarea caracterului. Am doar cuvinte de laudă şi mulţumiri pentru toţi care m-au îndrumat în viaţă şi mi-au arătat ce e bine, ce e rău.

În lumea modei se pune mult accent pe imagine, cum te menţii?

În general, având o alimentaţie sănătoasă şi făcând sport. Depinde de metabolismul fircaruia. Eu mă menţin prin fitness. Fetele sunt de fapt cele care sunt ‘chinuite’… prin dietă, păstrând mereu o anumită măsură şi greutate.

Care este cea mai bună parte a meseriei de model?

Apariţia pe marele ecrane la Fashion Show-uri, mereu în lumina reflectoarelor, ai atenţia tuturor. Eşti mereu menajat, solicitat. E un sentiment plăcut.

Care este cel mai mare beneficiu pe care ţi l-a adus acest job?

Cu ajutorul modelingului am vizitat locuri şi ţări în care nu credeam să ajung vreodată. Am întâlnit oameni cu influenţă, mi-am creat relaţii şi mi-am făcut prieteni de alte naţionalităţi. Un mare beneficiu este schimbul de experienţă intercultural care te ajută să-ţi lărgeşti orizontul cunoştinţelor, să-ţi schimb percepţiile şi totodată să-ţi perfecţionezi limba străină.

Sunt fericit cu ce am reuşit să fac până la 27 de ani. Câştigul vine. Mulţi confundă succesul cu, câştigul/profitul. Sunt 2 termeni diferiţi. Să ai 200 de poze în portofoliu şi 500 like-uri la o poză pe facebook, nu te face un model de succes. Sunt mulţi factori importanţi pentru a avea succes şi să câştigi bine. Un rol important o joacă agenţia care te reprezintă şi clienţii pentru care lucrezi. Cu cât firma e mai cunoscută, cu atât se plăteşte mai bine. Cu cât eşti mai activ, cu atât ai şanse să ajungi în top.

Eşti doar model sau îţi ocupi timpul şi cu altceva?

Lucrez ca administrator de reţea la una din cele mai mari companii de televiziune, internet şi telefonie din Germania.

Când ai fost ultima dată în Paşcani? Cum ţi s-a părut? Ceva schimbat? Ai veni să locuieşti aici?

Ultima dată în Paşcani am fost de Crăciun în 2014. Oraşul e complet schimbat faţă de cum arată când am plecat din ţară. Nu cred că m-aş întoarce să locuiesc iar în Paşcani. După cum spune un vechi proverb din Latină: Ubi bene, ibi patria. (Unde ţi-e bine, acolo ţi-e patria). Germania e ţară care m-a schimbat, mi-a schimbat stilul de viaţă. Aici mi-am îndeplinit visurile, aici simt că pot face mai departe tot ce mi-am propus în viaţă.

Mi-e dor de locul unde am crescut, dar când alegem să fim cine vrem, trebuie să facem sacrificii.

Un cuvânt de final…

Dacă vrei să ai o viaţă fericită, leag-o de un scop, nu de oameni sau lucruri.

Galerie foto – arhivă personală Cristian Moldovanu

PULSUL ZILEI

Taxă nouă pentru colete din Asia, de la 1 iulie. Ce se întâmplă în România cu tariful de 25 de lei

De la 1 iulie, clienții din întreaga Uniune Europeană vor trebui să achite trei euro atunci când fac cumpărături mai mici de 150 de euro din Asia.România a introdus deja, de câteva luni, o taxă logistică de 25 de...

De ce nu scad prețurile la pompă, deși petrolul s-a ieftinit. Motorina s-ar putea scumpi iar, de la 1 iulie

Petrolul se ieftinește, carburanții se scumpesc. Este paradoxul pe care îl resimt zilele acestea șoferii, la pompă. Deși petrolul Brent a coborât la cel mai mic nivel din ultimele luni, prețurile pentru benzină și motorină au crescut din nou....

Subiectele la Evaluare au apărut iar pe internet înainte de examen. Poliția face anchetă

Matematica le-a dat cu virgulă copiilor de clasa a VIII-a. Calculele de la Evaluarea Națională au fost mult mai complicate decât se așteptau. Mulți au dat-o în bară la geometrie. Ministerul Educației confirmă: subiectele au fost mai dificile decât...

Din 1 iulie, un an de vechime în muncă va costa cu 800 de lei mai mult. Câţi ani se pot „cumpăra”

Un an de vechime pentru pensie va costa cu 800 de lei mai mult de la 1 iulie. Aşa că cei care au nevoie să își "cumpere" ani de vechime mai au doar câteva zile să o facă mai...

O nouă contestație la autostrada Tg Frumos-Lețcani: diferență de doar câteva milioane de lei între oferte

Compania austriacă Strabag a depus o nouă contestație la licitația pentru construirea autostrăzii Târgu Frumos-Lețcani, parte din A8, contract câștigat de Danlin XXL. În prezent, Consiliul Național pentru Soluționarea Contestațiilor (CNSC) are în analiză patru sesizări: două ale Strabag și...

Șoferii ar putea scăpa de amendă dacă uită actele acasă: Proiectul a fost adoptat de Senat

Senatul României a adoptat marți, 23 iunie, un proiect de lege care îi scapă pe șoferi de amenzi dacă își uită actele acasă. Conform propunerii de modificare a Codului Rutier, obligația de a prezenta permisul sau talonul este considerată...

Mandatul lui Ovidiu Laicu la șefia DRDP se încheie cu finalizarea A7 până la Pașcani

Direcția Regională de Drumuri și Poduri Iași va fi condusă până la sfârșitul anului de actualul director, Ovidiu Laicu. În vârstă de 65 de ani, el a primit o prelungire de contract de șase luni de la Compania Națională...

Subiecte grele la Evaluarea Națională la Matematică. Nota 10 va fi greu de obținut. Ce problemă i-a pus în dificultate pe absolvenții de clasa...

Evaluarea Națională la Matematică, organizată miercuri, 24 iunie, le-a dat bătăi de cap elevilor de clasa a VIII-a. Profesorii din Iași au spus că subiectele au fost mai dificile decât cele din anii precedenți și chiar decât cele de...

ZDI: Mandatul lui Ovidiu Laicu la șefia DRDP se încheie cu finalizarea A7 până la Pașcani

Direcția Regională de Drumuri și Poduri Iași va fi condusă până la sfârșitul anului de actualul director, Ovidiu Laicu. În vârstă de 65 de ani, el a primit o prelungire de contract de șase luni de la Compania Națională...

Ce achiziții publice sunt planificate la Primăria Pașcani, în acest an

Cu o întârziere semnificativă, de jumătate de an de zile, Administrația locală din Pașcani a dat publicității programul anual de achiziții publice de bunuri si servicii. Unele au fost deja achiziționate altele sunt in curs, de regulă prin proceduri...
Paşcani
cer senin
25.2 ° C
25.2 °
25.2 °
66%
2.6m/s
0%
J
31 °
vin
33 °
S
29 °
D
32 °
lun
34 °

Niciun articol afișat