Ședință extraordinară importantă în orașul Târgu Frumos. Consilierii sunt convocați pe 25 iunie de la ora 13 pentru a aproba cinci proiecte de hotărâre. Ședința va începe cu programul anual de finanțare pentru organizațiile non profit.
Suma alocată în acest an este de 130.000 lei.
Cel de-al doilea proiect are ca scop scutirea de la plata taxei de salubritate a persoanelor minore, proiect inițiat de consilierul local Armin Jalbă de la AUR.
Aprobarea acestuia ar avea ca efect o diminuare cu circa 20% a încasărilor din taxa de salubritate. Aplicarea hotărârii ar fi posibil abia de la începutul anului viitor, când taxa de salubritate urmează sa fie eliminata si înlocuită cu plata pe factura, conform noului regulament.
Dezbaterile vor continua cu constituirea comisiei de selecție pentru desemnarea membrilor în Consiliul de Administrație al societății FRUMOS SERV SRL, precum și aprobarea regulamentului de organizare și funcționare a comisiei.
Un alt proiect de hotărâre este pentru emiterea autorizației de funcționare pentru o sala de pariuri sportive. Ședință se va încheia cu aprobarea devizului general actualizat pentru modernizarea unor străzi din orașul Târgu Frumos.
